24 otázek

24 otázek co by jste měli vědět než začnet hubnout

1. Proč zhubnout?
Důvodem může být, že chcete mít štíhlejší postavu. Chcete si zlepšit vitalitu a zdravotní stav, zvýšit sebevědomí, mít více energie, dosáhnout mladšího vzhledu, mít lepší kondici a nezadýchávat se do schodů………Takhle by se dalo psát spoustu různých důvodů, proč hubnout, ale každý z nás si tu svoji motivaci vybere sám.

2. Můžu si dát při snaze o hubnutí po sportu (tenis, fotbálek,..) 1 pivko?
Uvědomte si, že jedno „pivko 12“ má cca 900kJ, což je energetická hodnota 250 g kuřecího prsa. Samozřejmě obě tyto porovnávané potraviny mají jiný nutriční přínos pro vaše tělo. A navíc po sportovní aktivitě nadále pokračují započaté pochody spalování tuků a vy to tím pivkem zastavíte. Není to škoda?

3. Při hubnutí, je menším prohřeškem dát si 1 pivo, nebo 2 dcl vína?
Bohužel obojí je špatně. Energeticky jsou oba nápoje shodné a oba obsahují dosti sacharidů, oba nám brzdí spalování tuků. Takže v období hubnutí opravdu ne. Ale to neznamená, že si už nikdy nedáte víno nebo pivo (to by i pro mne nebyla hezká představa). Jen pokud to s hubnutím myslíte vážně, tak oba nápoje ve svém pitném režimu vynecháte.
A pokud se snažíte o udržení hmotnosti, omezte pití těchto nápojů jen na výjimečné příležitosti a v omezeném množství. Jestliže zhřešíte více, tak prostě více zapracujte ve fitku, nebo zařadíte jinou účinnou pohybovou aktivitou.

4. Budu muset při vaší dietě omezovat jídlo? A nebudu mít hlad ?
Zdravé a bezpečné hubnutí poznáte podle jednoduchého pravidla: musí být zachován přísun všech důležitých a vitálních látek pro vaše tělo a snížen přísun kalorií. Vitální látky nejsou jen vitamíny a minerály, ale také bílkovina, „správné oleje“ a mnoho dalších. Pokud se jen sníží přísun jídla, tělo se začne bránit nedostatku živin a ukládá, místo aby pálilo.
A pak už začíná známý jo-jo efekt. Hlad můžeme nazvat jakýmsi signálem těla, že nám dochází živiny. To znamená, pokud má tělo při redukčním programu dostatek všeho co potřebuje, nebudete mít hlad. Většina z nás bohužel neodchází od stolu příjemně nasycená, ale spíš s úplně plným žaludkem. Proto se v prvních dnech programu budete cítit lehčeji než obvykle.

5. Jak rychle budu hubnout?
Zdravé hubnutí je 0,5 – 1 kg za týden. Hodně záleží na vašem zdravotním stavu, věku, kondici, životním stylu. O něco pomaleji hubnout například „zkušení dietáři“, kterým jejich tělo už příliš nedůvěřuje a pro jistotu si udržuje „ukládací“ režim. Avšak i tito lidé se mnou úspěšně dosahují optimální váhy a dlouhodobě si jí udržují.

6. Kdo jsou vaši klienti?
Moji klienti nejsou jen lidé, kteří chtějí svou váhu redukovat o větší počet kilogramů, ale stávají se jimi i ti, jimž postačuje ubrat 2 – 3 kila na vytvarování postavy např. na bříšku či bocích. Do další skupiny patří zákazníci, pro něž je důležitá celková image, zahrnující nejen tvar postavy, ale také kvalitu pleti, dostatek vitality a vysokou hladinu energie po celý den. Zejména v poslední době se zvyšuje počet klientů z řad managerů, vedoucích odborů a podnikatelů, jejichž náročný životní rytmus jim příliš neumožňuje věnovat dostatek času svému zdraví a tělu. Přesto se po nich vyžaduje vysoké pracovní nasazení, profesionální vzhled a neustálý přísun energie.

7. Proč někdo může sníst cokoli a nepřibere a já přiberu i po prolistování kuchařky?
Lidé se liší v moha ohledech – je mnoho důležitých faktorů, které ovlivňují, jak snadno přibíráme a hubneme. Hlavním rozdílem je míra “ bazálního metabolismu“, tedy jak moc naše tělo „spaluje,“ když jsme v klidu. Tato hodnota je obecně vyšší u mužů, než u žen a u všech klesá s věkem. Liší se ale také člověk od člověka, podle toho, jak jsme geneticky nastavení. Něčí tělo je naprogramováno, aby bylo „spořivější“ a něčí organismus zase hned spálí, co přijal. Hodnota bazálního metabolismu se dá zvýšit pravidelnou sportovní aktivitou a naopak klesá s počtem absolvovaných diet a omezením příjmu potravy.

8. Chtěla bych zhubnout cca 10 kg za 2 měsíce, je to reálné?
Při hubnutí se doporučuje dodržet limit cca 0,5 kg za týden. Při rychlejším tempu se naše tělo nestíhá vyrovnávat se změnami, které hubnutí přináší. Zhubnutí 10 kg za 2 měsíce je tedy sice nějakou drastickou dietou možné, ale rozhodně ne zdraví prospěšné a hlavně určitě ne dlouhodobě udržitelné. 2 kg za měsíc se mohou zdát poměrně málo, ale za půl roku už je to 12 kg a za rok 24! A pár měsíců příjemného a zdravého hubnutí, po kterém znovu nepřiberete přece za to stojí.

9. Jsou všechny potraviny odpovídající zdravé výživě i nízkokalorické?
Většina potravin, které můžeme označit, jako vhodné pro zdravou výživu mají většinou nižší kalorickou hodnotu, ale není tomu tak vždycky. Například prospěšný celozrnný chléb má stejné množství kalorií jako obyčejný chléb bílý a pokud navíc obsahuje semínka či oříšky, je naopak ještě kaloričtější a je třeba ho konzumovat v rozumném množství. Stejně tak ovesné müsli, které je zdravou variantou snídaně, je hodně energeticky bohaté a stačí tak malá miska.

10. Zhubnu, když zmenším porce jídla, nebo přestanu jíst?
Při hladovce jako první mizí z těla voda a svaly, ale ne tuk. Tělo je navíc velmi učenlivé – seberete-li mu zdroj energie, sáhne do tukových rezerv. Jakmile přísun energie obnovíte, ihned začne ukládat nové rezervy a to mnohem rychleji – aby mělo kam sáhnout, kdyby se půst opakoval (tzv. jo-jo efekt).

11. Když vyměním bílý cukr za umělá sladidla, zhubnu?
Umělá sladidla neobsahují řepný cukr, zároveň jsou ale tak sladká, že si na ně organismus rychle zvykne (např. aspartam je 200x sladší než cukr). Chuť na sladké tak extrémně vzroste.

12. Čím víc budu sportovat, tím víc budu hubenější?
Vybírejte si jen sport, při němž se spalují tuky a nikoliv cukry. Zatímco cukry se spalují při intenzivním výdeji energie, pro spalování tuků je nutné udržet delší dobu, nižší pohybovou frekvenci – tempo, při němž jste schopni ještě mluvit. Dalším omylem je, že se hubne při józe. Při hodině jógy spálíte jen 1680 kj. A třeba Fidorka obsahuje 2100 kJ.

13. Je nejlepší dietou jíst jen ovoce a zeleninu?
Ovoce má spoustu vitamínů, ale i horu tzv. skrytých cukrů. Třeba středně velký banán obsahuje tolik ovocného cukru (fruktózy), který odpovídá šesti a více kostkám cukru řepného. A všemi dietami chválený ananas? Ano, jeho enzymy při hubnutí pomáhají, ale… Ve 450 gramech ananasového kompotu je 84 g cukru, což odpovídá 28 kostkám. Fruktóza, kterou nespálíme při výdeji energie hned, se navíc ukládá ve formě tuku… Ještě větší kalorickou bombou je sušené ovoce. Jedna jediná sušená meruňka obsahuje tolik cukru jako jedna kostka.

14. Tloustne se po bramborách?
Když budete pro vaření používat čerstvé brambory, které obsahují až 80 % vody a ve 100 g mají jen 295 kilojaulů, nemůžete přibrat. Tloustne se jen po tuku na fritování hranolek, kroket a chipsů.

15. Po tuku se tloustne? Znamená to, že když tuky na jídelníčku úplně vynechám, zákonitě zhubnu?
Ne. Určité množství „správného“ tuku (nenasycených mastných kyselin – rybí tuk, rostlinné tuky) je pro tělo důležité – brání cévním a srdečním chorobám… A navíc: Ve většině nízkotučných a light potravinách je tuk nahrazen cukrem.

16. Zhubnu, když vynechám v jídelníčku sacharidy?
Tahle fáma možná pramení i z toho, že při omezení sacharidů tělo méně zadržuje vodu a člověk pak váží méně. Tělo ovšem přiměřenou dávku sacharidů ke svému fungování potřebuje. Konzumovat by se však měly hlavně ráno – dají tělu energii na zbytek dne. Večer před spaním je už dobré je vynechat – tělo je jinak uloží do svého „zásobníku“ ve formě tuku.

17. Pokud vynechám jedno jídlo, nejlépe oběd, zhubnu?
Naopak. Ideální je jíst sedmkrát denně, ale malé porce. Tělo pak nemá potřebu vytvářet si tolik tukových zásob, po každém jídle se navíc zhruba na dvě hodiny rozjede metabolismus o 20 až 30 procent rychleji. Nejdůležitějším jídlem dne je snídaně – přes noc se totiž metabolismus zpomalí oproti „normálu“ až o 5 procent a touto rychlostí „jede“ až do prvního jídla. Právě snídaně by měla pokrývat nejméně 20% denního energetického příjmu.

18. Zhubnu vynecháním bílého pečiva a zařazením tmavého?
Bílé pečivo opravdu prudce zvyšuje hladinu cukru v krvi, což zvedá produkci inzulínu, který podporuje ukládání tuku. Jenže tmavé pečivo (pokud není celozrnné) je většinou zpracováváno stejným způsobem, jako to bílé – těsto se jen přibarvuje.
Nejprospěšnější tělu je pečivo celozrnné, tedy to, které je pečené z mouky umleté z celých obilných zrn. Je v něm obsaženo větší množství vitamínů a minerálů a hlavně důležité vlákniny. Přesto energeticky jsou hodnoty bílého a celozrnného pečiva velmi podobné. Sladké pečivo, koláčky a podobně patří na sváteční stůl, nikoliv do každodenního jídelníčku.

19. Existují jídla, po nichž se hubne?
Kdyby to byla pravda, to by se to hublo… Tvrzení, že grepy či mořské řasy spalují tělesný tuk? Podle vědců je to jen zbožné přání. Jistým řešením je zvýšený příjem vlákniny v zelenině, obilninách, ovoci a luštěninách. Dává totiž pocit plnosti s minimem kalorií, takže vás tolik nepřepadá pocit hladu.

20. Vede pití během jídla k tloustnutí?
Mýtus se opírá o teorii, že tekutina zředí žaludeční šťávy, čímž se zpomalí zažívání a to vede ke zvýšení tělesného tuku. Podle vědců však pití během jídla trávení naopak pomáhá.

21. Je pravda, že při hubnutí se smí jíst pouze do 17 hodin?
Pokud jdete spát už ve 20 hodin, pak ano. Jinak platí, že poslední jídlo byste si měli dát nejpozději tři hodiny před usnutím. Základem večeře by měla být zelenina.

22. Je litr ovocného džusu denně to nejlepší co pro své zdraví mohu udělat?
Ovocné šťávy a džusy jsou hotovou energetickou bombou. Litr stoprocentního džusu s nápisem „bez cukru“ má v sobě stejnou energii jako 30 kostek cukru (což je mimochodem o šest kostek víc než cola). A obsahuje kolem 2000 kilojoulů, tedy zhruba půlku průměrné denní dávky energetického příjmu při hubnutí. Nápis „bez cukru“ přitom znamená, že do nápoje není přidáván cukr navíc. Džusy však obsahují hory cukru z ovoce.

23. Když budu méně spát, shodím víc kil?
Podle vědců je to přesně naopak. Únava z nedostatku spánku snižuje schopnost těla zpracovat sacharidy a zpomaluje metabolismus.

24. Snažím se stravovat zdravě, jaké pečivo je pro mě nejvhodnější?
Nejprospěšnější tělu je pečivo celozrnné, tedy to, které je pečené z mouky umleté z celých obilných zrn. Je v něm obsaženo větší množství vitamínů a minerálů a hlavně důležité vlákniny. Celozrnné pečivo je náročnější na strávení a tak někdy může způsobit nadýmání. Proto si nevyčítejte obyčejný bochník bílého pšeničného chleba, který je stravitelný snadno.

Také sladké pečivo, koláčky a podobně patří na sváteční stůl, nikoliv do každodenního jídelníčku. Ale ani tyto pochoutky byste si neměli zakazovat úplně, jsou přece tak dobré a k oslavám a nedělní kávě přece patří.